Aktualności
Otwarcie Biblioteki Publicznej w Bisztynku po modernizacji [relacja i zdjęcia]
W sobotę 16 marca odbyło się uroczyste otwarcie zmodernizowanej siedziby Biblioteki Publicznej w Bisztynku. Inwestycja została dofinansowana ze środków „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”, czyli Priorytetu 2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, którym zawiaduje Instytut Książki.
Ogólny koszt zadania wyniósł prawie 1 mln 40 tys. zł, z czego ponad 775 tys. zł liczyło dofinansowanie uzyskane przez bibliotekę w ramach „Infrastruktury bibliotek”. Celem inwestycji, poza zwyczajną poprawą użyteczności obiektu, było zlikwidowanie skutków nawałnicy, która kilka lat temu zniszczyła część biblioteki. Realizacja zadania rozpoczęła się w 2022 roku.
Siedzibę Biblioteki Publicznej w Bisztynku poddano szeregowi zmian: wymieniono instalację elektryczną, przeciwpożarową i alarmową, a także oświetlenie, na nowo zaaranżowano pomieszczenia biblioteczne, a także wyremontowano taras i zagospodarowano teren wokół biblioteki.
Dzięki przekształceniu pomieszczeń biblioteka zyskała dwie nowe sale, w których powstały strefa przeznaczona dla seniorów oraz czytelnia dla dzieci i młodzieży. Z kolei w czytelni głównej swoje miejsce znalazła nowa strefa, zwana mediateką, oczywiście wyposażona w stanowiska komputerowe. Pomieszczenia biblioteczne od nowa umeblowano i wyposażono, a poza tym zainstalowano w nich nowe, atrakcyjnie wyglądające oświetlenie.
Dodatkową atrakcją dla czytelników bez wątpienia jest wyremontowany taras widokowy – latem ma na nim powstać letnia czytelnia, przeznaczona do korzystania z książek na świeżym powietrzu.
***
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% - budżet państwa, 40% - wkład własny beneficjentów) są przeznaczane na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. Częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest Priorytet 2 i realizowany w jego ramach Kierunek interwencji 2.1. Infrastruktura bibliotek 2021-2025, który jest kontynuacją oraz rozwinięciem Priorytetu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek" realizowanego w latach 2011-2015 oraz Priorytetu 2 NPRCz z lat 2016-2020. Celem priorytetu jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych.
RP/IK